A TÁMOP 3.1.11-12/2-2012-0075 Óvodafejlesztés pályázat keretén belül a „Mozdulj! – Gyógyulj!” Láb- és tartásjavító játékos mozgások az óvodában „Jó gyakorlat” átvételére volt lehetőségünk, melynek mindennapjainkba történő beillesztését 2014. januárjától kezdtük meg. E gyakorlat a kompetencia alapú nevelésért programcsomag témái köré épül, kiemelve a láb- és tartásjavítást. Már akkor nagyon megtetszett a mozgásnak ilyen jellegű újragondolása, a sok eszköz, melyhez nincs szükség anyagi forrásra, csupán leleményességre, kreativitásra; az óvónők hite abban, amit kitaláltak, s folyamatosan fejlesztve csinálnak.
Cél: a betegségek megelőzésén túl a mozgás változatossá tétele, ezáltal a mozgás megszerettetése, az ismeretanyag megélése, rögzítése, elmélyítése.
- A mozgásos játékokkal a tervezett heti témákhoz kapcsolódunk – melyeket saját pedagógiai programunk tükrében tervezünk -, biztosítva a komplexitást, valamint lehetőséget teremtünk, hogy a gyermekek testükkel is megélhessék a tartalmakat cselekvésbe, mozgásba ágyazottan, elmélyítve ezzel az ismereteket.
- Hatással vannak a gyermekek testi képességeinek, elsősorban nagymozgásaik, egyensúlyérzékük, mozgáskoordinációjuk, mozgáskultúrájuk, téri tájékozódásuk, testsémájuk fejlődésére.
- Várható a változás a láb finommotorikájának jelentős fejlődésében, a talp- és lábszárizmok erősödésében, a lábboltozat megemelkedésében, a helyes testtartás kialakulásában, az ehhez kapcsolódó szokások rögzülésében.
- Egész életre szólóan kialakulhat egy örömteli viszony a mozgáshoz, mely hosszú távon az egészség megőrzésében játszik szerepet.
- Várható még ismeretbővülés, a szocializációs képességek fejlődése, alkalmazkodás, szabálytudat, egymásra figyelés.
- A mozgásanyag eszközszükségleteit folyamatosan bővítjük saját – gyermekekkel közösen - készítésű eszközökkel, melyek a csoportszobában megtalálhatók, a játéktevékenység közben bármikor használhatók. (lásd. „Néhány ötlet otthonra!”)
Fontosnak tarjuk:- Minden nap, lehetőleg szabad levegőn mozogjunk spontán vagy szervezetten, de irányítottan. „Rossz idő nincs, csak rossz öltözet!” ( Gergely Ildikó)
- A mozgás napi időtartama 25-30-35 perc, legjobb, ha 10-12 óra között, illetve az udvari játék záróakkordjaként.
- Együtt mozogni a gyermekekkel – példamutatás.
- Figyelem irányítása a testben végbemenő folyamatokra.
- Az intenzívebb mozgást kövesse lazítás, az erősítést mindig nyújtás.
- A helyes tartás, állás, járás megéreztetésére törekszünk.
- Lábtorna bevezetése fokozatosan.
- Minél több mezítlábas mozgás, mely segíti az izom- és testérzést, aktivitásra késztetjük a lábizmokat.
- Ügyelünk a légzésre.